Święcenia diakonatu i kandydatura
· 01.12.2015 Drukuj
Święcenia diakonatu i kandydaturaW uroczystość Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny 21.11.2015 r. zostali wyświęceni na diakonów Kościoła Katolickiego Jarosław Kałdan i Marcin Chrostowski, natomiast do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu zostali włączeni alumni roku V: Bartłomiej Brzeziński, Bartłomiej Kozłowski, Marcin Kucharczyk, Paweł Rybka oraz Patryk Styba.
Podczas Mszy świętej o godz. 10.00 w katedrze bydgoskiej Ks. Bp Jan Tyrawa podkreślił, jak ważne jest, aby budować jedność między pasterzami, a ludem, gdyż „dopiero wówczas to Słowo Boże (…) będzie miało swoją moc, nawet wówczas kiedy nie zawsze będzie tak chętnie przyjęte ( …), ale jedynie ono przynosi te właśnie owoce i skutki, które trwają na zawsze.”
Pamiętajmy o nowych diakonach oraz kandydatach w swoich codziennych modlitwach.
Inauguracja Roku Formacyjnego 2015/16
· 16.10.2015 Drukuj
Inauguracja Roku Formacyjnego 2015/16Quod bonum, felix faustum, fortunatumque sit. Tą łacińską formułą, zgodnie z tradycją, dnia 3 października został rozpoczęty nowy rok Akademicki 2015/2016. Już po raz drugi czas zdobywania wiedzy inaugurowało wspólnie Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej, Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego oraz Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.

Uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego rozpoczęła Msza Święta w kościele Rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego. Przewodniczył jej ksiądz biskup Jan Tyrawa.

Ważnym momentem była immatrykulacja m.in. 4 nowych kleryków WSD DB. Wykład inauguracyjny „Polska młodzież - kandydaci na ołtarze czy stracone pokolenie?" wygłosił ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. W sposób niezwykle ciekawy i interesujący przedstawił problemy z jakimi styka się młodzież, podkreślając, że przychodzi im egzystować w epoce wielkich zmian.

Czas radosnego świętowania początku nowego roku formacyjnego skłania nas do ufnej modlitwy, by to, co rozpoczynamy wiodło ku dobru, szczęściu i pomyślności, a każdy podjęty wysiłek był ad maiorem Dei gloriam.

Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej
· 06.09.2015 Drukuj
Nabór do Seminarium rozpoczęty!
· 17.06.2015 Drukuj

Z radością informujemy, że rozpoczął się pełen nadziei czas oczekiwania na Kandydatów zamierzających wstąpić do naszego Seminarium.

Z racji naszej afiliacji do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pierwsza tura naboru trwać będzie do 8 lipca. Jednak, ponieważ okres wakacji jest dla wielu młodych ludzi czasem podejmowania ważnych decyzji, przyjmować będziemy kandydatów aż do 29 sierpnia włącznie (w ramach drugiego naboru).

Pierwszym i najważniejszym krokiem jaki powinien wykonać kandydat jest osobiste zgłoszenie się (nr kontaktowy: 696-784-228) w celu umówienia na spotkanie z ks. Moderatorem.

Informacje dotyczące dokumentów wymaganych przez WSD można znaleźć na stronie naszego Seminarium w zakładce "Kandydat".

Od dnia 1 czerwca została otwarta i udostępniona baza Internetowej Rekrutacji UAM (http://www.amu.edu.pl) dla kandydatów na studia teologiczne, specjalność kapłańska. Dla pierwszej tury naboru jej zamknięcie nastąpi 8 lipca. Egzamin wstępny odbędzie się w dniach 8-10 lipca na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Szczegóły na temat wymaganych formalności dotyczących studiów, znajdują się na stronie internetowej wydziału.
Święcenia prezbiteratu
· 06.06.2015 Drukuj
Święcenia prezbiteratuW sobotę 30 maja 2015 roku przeżywaliśmy wielką radość z powodu święceń prezbiteratu Ks. Krzysztofa Kwaśniewicza, Ks. Tomasza Klafetki, Ks. Piotra Przyszlakowskiego i Ks. Arkadiusza Napierały, którzy przyjęli święcenia kapłańskie z rąk Ks. Abp. Jana Romeo Pawłowskiego, nuncjusza apostolskiego w Kongo i Gabonie podczas Mszy świętej koncelebrowanej przez Ks. Bp. Jana Tyrawę w katedrze bydgoskiej o godz. 10.00. Ks. Abp nuncjusz powiedział w homilii: „naszym wzorem jest Chrystus Najwyższy i Wieczny Kapłan. Jak już chcecie to bierzcie wzór, ale z tych najlepszych, ze świętych kapłanów. Przecież tacy istnieją, wielu ich [jest], znacie [ich]. (…) Nie chodźcie po obrzeżach świętości, ale po głównej drodze do Chrystusa, z Chrystusem.”

Nie ustawajmy w modlitwach za neoprezbiterów, a także prośmy Pana o nowe powołania do posługi kapłańskiej, szczególnie do naszego bydgoskiego seminarium.