Sesja Propedeutyczna 2011
· 27.09.2011 Drukuj
Dnia 3 września rozpoczęła się sesja propedeutyczna dla kandydatów do naszego Seminarium. Sesję propedeutyczną rozpoczęło 10 kandydatów pod przewodnictwem ks. dr Zygmunta Zaborowskiego – Ojca Duchownego.

Pierwsza część odbywała się w Komańczy i miała charakter integracyjny. Druga natomiast w Bydgoszczy, w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Piaskach. Ta część miała charakter wprowadzenia do intensywnej pracy nad sobą, w życie duchowe i seminaryjne. Przeżywaliśmy w tym czasie wspólne Msze Święte, adoracje Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa różańcowe, Apele Jasnogórskie, czy rozmyślania poranne. Sesję propedeutyczną ukończyło 9 kandydatów z parafii w Bydgoszczy, Białośliwiu, Sępólnie Krajeńskim, Nakle nad Notecią, Polanicy – Zdroju, Solcu Kujawskim. Sesja propedeutyczna zakończyła się 22 września.
Wizyta stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia
· 29.07.2011 Drukuj
Wizyta stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego TysiącleciaW dniach 15 – 25 lipca 2011 r. w murach naszego Seminarium gościliśmy przedstawicieli Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pobyt ok. 1300 stypendystów w naszym mieście odbywał się pod hasłem „Otwórz się na Bydgoszcz”. Każdy ze zjazdów ma specjalne hasło oddające jego główną ideę. Zawołanie „Otwórz się!” nawiązuje do ewangelicznego „Effatha!”. Podczas obozu młodzi ludzie mają otwierać się na to, co dobre, piękne i prawdziwe. Stanowi on okazję przeżycia kolejnej lekcji słuchania Boga i pięknego mówienia do Niego, o Nim i dla Niego. Pobyt w Bydgoszczy miał służyć przypatrywaniu się, jak owo „otwieranie się” rozumieli święci i błogosławieni tej ziemi.

Dla Fundacji najważniejszy jest człowiek, dlatego obejmuje ona zarówno kształcenie intelektualne, duchowe, jak i fizyczne. W związku z tym jeden dzień młodzi ludzie spędzili na obiektach Klubu Sportowego „Zawisza”. Rozegrany został także mecz piłki nożnej z klerykami naszego Seminarium - niestety, z wynikiem niekorzystnym dla gospodarzy (0:1).

Wychowankowie Fundacji przyznają, że radością jest dla nich wspólne wzrastanie w duchu wartości bliskich Janowi Pawłowi II, bowiem głównym celem Fundacji jest upamiętnić postać i nauczanie Błogosławionego Ojca Świętego, budując jego żywy pomnik.

Nasz Biskup w rozmowie ze stypendystami zauważył: „Nazwa Fundacji zobowiązuje. Niech zatem ci młodzi ludzie będą umieli pokazać wielkość Papieża Jana Pawła II w Jego przesłaniu, które pozostawił, jak i osobowości oraz świętości życia”. Tego zarówno wszystkim stypendystom, jak i samym sobie szczerze życzymy!