XV Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej
· 20.01.2016 Drukuj

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej zaprasza na XV Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej, które odbędzie się w Seminarium w dniach 12-14 lutego 2016 roku.

Święcenia prezbiteratu Ks. Rafała Wegnera
· 06.01.2016 Drukuj
Święcenia prezbiteratu Ks. Rafała WegneraW sobotę 2.01.2016 r. w katedrze bydgoskiej podczas Mszy świętej o godz. 10.00 święcenia prezbiteratu przyjął Dk. Rafał Wenger pochodzący z parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej. Ksiądz Biskup Jan Tyrawa Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej odniósł się w słowach homilii do początku, który odmienia los człowieka i proroka. „Dla Ciebie tym początkiem jest również dzisiejszy dzień, tym początkiem są święcenia kapłańskie, ta nowa rzeczywistość, która poprzez te święcenia, poprzez ten sakrament się w Tobie stanie, (…) jest też dla Ciebie swoistego rodzaju pouczeniem.” Dzień później Neoprezbiter odprawił Mszę świętą prymicyjną w swojej rodzinnej miejscowości.

Księdzu Rafałowi życzymy światła Ducha Świętego i opieki świętego patrona na każdy dzień kapłańskiej posługi.
Obłóczyny
· 14.12.2015 Drukuj
ObłóczynyWspomnienie św. Mikołaja 6 grudnia 2015 roku było dla naszych braci z roku III dniem szczególnym. Klerycy: Mikołaj Bieliński, Paweł Dziewiątkowski, Jakub Fotin, Jakub Hernet, Piotr Książkiewicz, Daniel Lewandowski, Łukasz Kucharski, Bartosz Marut oraz Igor Wichrowski podczas uroczystej jutrzni przybrali strój duchowny – sutannę.
Naszym braciom życzymy wszelkiej pomyślności i jeszcze większego przylgnięcia do Jezusa Chrystusa.
Święcenia diakonatu i kandydatura
· 01.12.2015 Drukuj
Święcenia diakonatu i kandydaturaW uroczystość Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny 21.11.2015 r. zostali wyświęceni na diakonów Kościoła Katolickiego Jarosław Kałdan i Marcin Chrostowski, natomiast do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu zostali włączeni alumni roku V: Bartłomiej Brzeziński, Bartłomiej Kozłowski, Marcin Kucharczyk, Paweł Rybka oraz Patryk Styba.
Podczas Mszy świętej o godz. 10.00 w katedrze bydgoskiej Ks. Bp Jan Tyrawa podkreślił, jak ważne jest, aby budować jedność między pasterzami, a ludem, gdyż „dopiero wówczas to Słowo Boże (…) będzie miało swoją moc, nawet wówczas kiedy nie zawsze będzie tak chętnie przyjęte ( …), ale jedynie ono przynosi te właśnie owoce i skutki, które trwają na zawsze.”
Pamiętajmy o nowych diakonach oraz kandydatach w swoich codziennych modlitwach.
Inauguracja Roku Formacyjnego 2015/16
· 16.10.2015 Drukuj
Inauguracja Roku Formacyjnego 2015/16Quod bonum, felix faustum, fortunatumque sit. Tą łacińską formułą, zgodnie z tradycją, dnia 3 października został rozpoczęty nowy rok Akademicki 2015/2016. Już po raz drugi czas zdobywania wiedzy inaugurowało wspólnie Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej, Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego oraz Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.

Uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego rozpoczęła Msza Święta w kościele Rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego. Przewodniczył jej ksiądz biskup Jan Tyrawa.

Ważnym momentem była immatrykulacja m.in. 4 nowych kleryków WSD DB. Wykład inauguracyjny „Polska młodzież - kandydaci na ołtarze czy stracone pokolenie?" wygłosił ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. W sposób niezwykle ciekawy i interesujący przedstawił problemy z jakimi styka się młodzież, podkreślając, że przychodzi im egzystować w epoce wielkich zmian.

Czas radosnego świętowania początku nowego roku formacyjnego skłania nas do ufnej modlitwy, by to, co rozpoczynamy wiodło ku dobru, szczęściu i pomyślności, a każdy podjęty wysiłek był ad maiorem Dei gloriam.