Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. bp. Michała Kozala w Bydgoszczy
   NAWIGACJA
    KANDYDAT
  Rozeznawanie powołania
  Warunki przyjęcia
  Modlitwa o rozeznanie
    drogi powołania

    MEDIA
   Czasopismo SEMEN
   Modlitwy
   Galeria zdjęć   AKTUALNOŚCI
Inauguracja Roku Akademickiego 2014/2015
· 19.11.2014 Drukuj
„Ci wszyscy, którzy nie słuchają Słowa Bożego (…) są narażeni na odejście, ale nie za daleko. (…) Nie potrafią unieść tego, co ich na tej obczyźnie czeka i dlatego prędzej, czy później powrócą. I biada Wam, gdybyście nie byli przygotowani na ten powrót.” Te słowa skierował Ksiądz Biskup Jan Tyrawa do wiernych zgromadzonych 11 października 2014 roku o godz. 10:00 w katedrze bydgoskiej na Mszy św. rozpoczynającej rok formacyjny 2014/15. Była to pierwsza wspólna inauguracja Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego oraz Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej. Po Eucharystii wszyscy udali się do auli seminaryjnej, gdzie podczas gali otwarcia Ksiądz Biskup odznaczył byłego Rektora WSD Diecezji Bydgoskiej Ks. Wojciecha Szukalskiego medalem za zasługi w naszej diecezji. Następnie miał miejsce wykład inauguracyjny Wykład inauguracyjny pt. „Formacja przyszłych kapłanów w czasach współczesnych” wygłosił Ks. Prałat Ryszard Selejdak z Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o alumnach z roku I, dla których ten dzień był z pewnością szczególnym.
V Seminaryjny Spływ Kajakowy
· 12.07.2014 Drukuj
W tym roku po raz kolejny klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej zorganizowali spływ kajakowy, na który zaprosili młodzież męską. Ta wakacyjna wyprawa rozpoczęła się w niedzielę 6 lipca br. w gmachu Seminarium. W poniedziałek rano – relacjonuje kl. Paweł Rybka, tegoroczny organizator spływu - przyjechaliśmy do miejscowości Zielkowo, by tam oczekiwać na kajaki i rozpocząć wspólne płynięcie po rzece Drwęcy. Zmagania z wiosłowaniem zakończyliśmy trzeciego dnia – w środę, w Brodnicy. Każdy z uczestników, oprócz dużego bagażu, zabrał ze sobą ogromny ładunek dobrego humoru, żartu i chęci do pokonywania wodnych kilometrów. Trzeba było też nie lada wysiłku i zwinności, by pokonać czekające na nas codzienne odcinki wraz z ich przeszkodami. W tym roku jednak nie było ich tak wiele, jak poprzednimi laty...

Tegoroczny – piąty już – spływ kajakowy, zresztą jak i wcześniejsze, miał na celu, obok wspólnego spędzenia czasu na wodzie, także pogłębienie naszej wiary – nowe odnalezienie Boga i zbliżenie się do Niego. Dokonywało się to poprzez kontakt z pięknem przyrody, zamyślenie nad słowem Pana, codzienną Eucharystię czy pracę w grupach – dzielenie się swoimi przemyśleniami. Podczas tych spotkań, przypominaliśmy sobie cztery podstawowe prawdy życia duchowego: (1) Bóg miłuje mnie i ma dla mego życia wspaniały plan; (2) Człowiek jest grzeszny i w konsekwencji oddzielony od Boga. Z tego powodu nie mogę znać ani przeżywać Bożej miłości i Bożego planu dla mojego życia; (3) Jezus Chrystus jest jedynym Bożym rozwiązaniem problemu grzechu i winy człowieka. Przez Niego mogę poznać Bożą miłość i Boży plan dla mojego życia; (4) Należy więc osobiście przyjąć Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i Pana. Wtedy dopiero mogę poznać Bożą miłość, Boży plan i przeżywać je jako wyraz troski Boga.

W poznawaniu Bożej miłości oraz w wielu innych sprawach pomagał nam ks. dr Michał Adamczyk – Prefekt naszego Seminarium. W tej specyficznej formacji pomagali mu ks. Maciej Kozłowski i dk. Arkadiusz Napierała, zaś nad pracą w grupach oraz nad innymi zadaniami czuwali klerycy: Paweł Białczyk, Paweł Rybka, Mikołaj Bieliński i Igor Wichrowski. Dzięki Nim z pewnością łatwiej było zmagać się z problemami, które każdy człowiek nosi w swoim sercu. Na wodzie całą naszą wyprawą dowodził Mirosław Juszczyk - instruktor kajakarstwa, wraz z ratownikami WOPR - Oskarem Demczyną, Patrykiem Falkowskim oraz z ratownikiem Medycznym - Sławomirem Wilczewskim.

Z tej przygody wszyscy wróciliśmy cali i zdrowi, o wrażeniach każdy mógłby opowiadać godzinami.... DO ZOBACZENIA ZA ROK!
Zapraszamy do galerii zdjęć
Pożegnanie Księdza Rektora
· 01.07.2014 Drukuj
Pożegnanie Księdza RektoraW środę 18 czerwca po odmówieniu litanii do świętego Józefa w seminaryjnej kaplicy Ksiądz Rektor Wojciech Szukalski ogłosił naszej wspólnocie, iż Ksiądz Biskup z dniem 1 lipca 2014 roku mianuje Go proboszczem w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzozie, co związane jest z jego ustąpieniem z obecnej funkcji Rektora. Posługę Rektora Wyższego Seminarium Duchownego im. bł. bp Michała Kozala pełnił przez 10 lat – od początku istnienia Diecezji Bydgoskiej. Wprowadzenie w urząd proboszcza odbędzie się dnia 6 lipca.

Nowym Rektorem został mianowany Ks. dr Marcin Puziak, dotychczasowy ojciec duchowny.

Z dniem 1 lipca przybędzie do naszej wspólnoty nowo-mianowany ojciec duchowny Ks. Aleksander Kozakowski, wcześniej wikariusz w parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy.

Jako Wspólnota Seminaryjna chcemy bardzo podziękować Księdzu Rektorowi za trud naszego wychowania, wszelką pomoc i rozmowy, a nadto za ukazywanie nam swoim życiem Jezusa Chrystusa.
40-lecie święceń kapłańskich o. Zygmunta Zaborowskiego
· 18.06.2014 Drukuj
40-lecie święceń kapłańskich o. Zygmunta ZaborowskiegoW Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 8 czerwca 2014 r., ojciec duchowny naszego WSD, ks. Zygmunt Zaborowski, obchodził swój Rubinowy Jubileusz Kapłaństwa. Dokładnie czterdzieści lat temu Jubilat otrzymał w Katedrze Gnieźnieńskiej święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Lucjana Bernackiego.

Głównym punktem uroczystości była dziękczynna modlitwa, na którą ks. Zygmunt zaprosił naszego ordynariusza, biskupa Jana Tyrawę oraz bpa Bogdana Wojtusia z Gniezna, kapłanów, moderatorów i kleryków naszego seminarium oraz osoby świeckie, które w szczególny sposób wspierały kapłańską działalność ks. Zygmunta w tych czterdziestu latach kapłańskiego posługiwania Ludowi Bożemu w Polsce i w Rosji.

Nasi bracia klerycy, kierując się wdzięcznością wobec o. Zygmunta, jako wprowadzenie do Mszy św., przedstawili piękną scenkę powołaniową, zatytułowaną: „Zraniony Pasterz”. Poruszyli nią serca wszystkich przybyłych na uroczystość gości. Warto także zauważyć, że ks. bp Bogdan Wojtuś, który przewodniczył Eucharystii, wypowiedział pod adresem Jubilata godną rozważenia opinię, że wszędzie tam, gdzie Jubilat był posłany z Jezusową misją, pojawiały się powołania do kapłaństwa i zakonów męskich i żeńskich. Po Mszy św. był uroczysty obiad i, rzecz oczywista, życzenia.

Ojcu Zygmuntowi życzymy obfitości darów Ducha Świętego oraz wytrwałości w codziennym wypełnianiu swojego, kapłańskiego powołania.
Święcenia Prezbiteratu - 31.05.14
· 07.06.2014 Drukuj
Święcenia Prezbiteratu -  31.05.14W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wspólnota seminaryjna, jak i cała Diecezja Bydgoska, przeżywała ogromną radość z przyjęcia przez dwóch Diakonów święceń prezbiteratu. W kapłaństwo służebne Jezusa Chrystusa zostali włączeni: diakon Krzysztof Kwaśniewski pochodzący z parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bydgoszczy oraz diakon Robert Lewandowski z parafii pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Bydgoszczy. Podczas uroczystej Mszy Świętej w katedrze o godzinie 10:00 JE ks. bp Jan Tyrawa powiedział, iż Księża neoprezbiterzy mają współmyśleć z Kościołem, ale do tego potrzebna jest ich integracja z prezbiterium bydgoskim, które nie jest tylko zwykłą sumą księży, ale odrębną strukturą bytową. Jak zaznaczył Ordynariusz obecnie najgroźniejsza jest właśnie indywidualizacja Kościoła, zarówno wśród osób świeckich, jak i wśród duchownych.

Wśród uczestniczących w uroczystości byli ks. dr hab. Wojciech Szukalski - rektor WSD Diecezji Bydgoskiej, ks. dr Michał Adamczyk – prefekt WSD oraz ks. dr Marcin Puziak i ks. dr Zygmunt Zaborowski - Ojcowie Duchowni. Oprócz nich warto wspomnieć również o ks. lic. Macieju Tyckunie – opiekunie rocznika VI oraz ks. prof. dr. hab. Januszu Nawrocie – prowadzącym rekolekcje przed święceniami prezbiteratu.

W kulminacyjnym momencie święceń na głowy Diakonów Biskup włożył ręce w geście przekazania Ducha Świętego, a po nim uczynili to wszyscy kapłani będący wówczas w katedrze. Gest ten, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, towarzyszył już Apostołom. Oznacza on przekazanie sukcesji apostolskiej i jest fundamentalnym elementem każdych święceń prezbiteratu. Następnie ks. Biskup, wraz z pozostałymi Księżmi, przekazał nowo wyświęconym prezbiterom znak pokoju będący wyrazem jedności i wspólnoty kapłańskiej. Na koniec obrzędu święceń olejem krzyżma świętego zostały namaszczone ręce dwóch nowych kapłanów. Finalnym elementem dopełniającym obrzęd było nałożenie przez księży Neoprezbiterów szat liturgicznych właściwych dla kapłana: ornatu i stuły. W tej czynności pomogli im proboszczowie parafii, w których się wychowali: ks. Janusz Tusk oraz ks. Mieczysław Bieliński. Po zakończonej Ofierze Eucharystycznej wzruszona Rodzina i pełni radości znajomi Ks. Roberta i Ks. Krzysztofa złożyli im serdeczne życzenia.

Dlatego też i my biorąc odpowiedzialność za wspólnotę Kościoła „o którego wiarę się modlimy ilekroć sprawujemy Eucharystię” pamiętajmy o nowo wyświęconych Kapłanach w naszych codziennych modlitwach.

stat4u
   SZUKAJ


  KALENDARZ
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
  Co nas czeka w tym roku?

   SŁOWO NA DZISIAJ
  Czytania Mszalne
   NASZE WSPÓLNOTY
  Rycerstwo Niepokalanej
  Grupa Modlitewna
    Ojca Pio

  Ognisko Misyjne
  Koło Caritas
  Schola Seminaryjna
  Zespół Seminaryjny
   NASZE INICJATYWY
  Rekolekcje Powołaniowe
  Seminaryjny Spływ Kajakowy
   Galeria zdjęć
   LOSOWY CYTAT


2012 © Design by Paweł Rybka | Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. bpa Michała Kozala w Bydgoszczy. | Wszelkie prawa zastrzeżone.