Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. bp. Michała Kozala w Bydgoszczy
   NAWIGACJA
    KANDYDAT
  Rozeznawanie powołania
  Warunki przyjęcia
  Modlitwa o rozeznanie
    drogi powołania

    MEDIA
   Czasopismo SEMEN
   Prezentacje
   Modlitwy
   Galeria zdjęć   AKTUALNOŚCI
II nabór do Seminarium
· 05.08.2014 Drukuj

Informujemy, że od dnia 18 lipca b.r. została otwarta i udostępniona baza IR (Internetowej Rekrutacji) dla kandydatów na studia teologiczne. Jej zamknięcie nastąpi 15 września b.r. Tego dnia upływa także termin przypisania opłaty rekrutacyjnej.

Ze względu na formację duchową i związaną z nią sesją propedeutyczną, która rozpocznie się dnia 1 września, prosimy o zgłoszenie się do Rektoratu WSD DB do dnia 28 sierpnia b.r.

W celu uzyskania potrzebnych wyjaśnień prosimy o kontakt z sekretariatem Seminarium w godzinach od 8:00 do 16:00 ( nr kontaktowy 696 784 228).

Z racji naszej afiliacji do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza szczegóły na temat wymaganych formalności znajdują się na stronie internetowej: www.amu.edu.pl. Informacje dotyczące dokumentów wymaganych przez WSD można znaleźć na stronie naszego Seminarium w zakładce „Kandydat”.

Przypominamy, że najważniejsze pozostaje osobiste zgłoszenie się (nr kontaktowy: 696-784-228) i rozmowa kwalifikacyjna w naszym Seminarium odbyta jeszcze przed rejestracją na stronie internetowej UAM.


Zaproszenie Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej 26–28.09.2014
· 19.08.2014 DrukujWspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej zaprasza na IX Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej, które odbędzie się w Seminarium w dniach 26-28 września 2014 roku. Chcemy podzielić się doświadczeniem Pana Boga w naszym życiu i przybliżyć tematykę powołania kapłańskiego w życiu człowieka.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
Termin: 26.09.2014 (godz. 17:00) – 28.09.2014 (godz. 13:30)
Koszt całkowity: 50 zł
Należy zabrać ze sobą:
Ø śpiwór, przybory toaletowe, ręcznik
Ø Pismo Święte, notatnik, długopis
Ø Dobry humor oraz uśmiech

Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o zgłoszenia do czwartku 18 września br.
Wszelkie pytania i zgłoszenia prosimy kierować:
Ø pocztą elektroniczną na adres wsd@diecezja.bydgoszcz.pl
Ø telefonicznie: tel. kom. 696 784 228 lub stacjonarny: 052 339 53 18 (od 9:00 do 20:00)
Ø kl. Marcin Szuster 513 25 47 62

Po zgłoszeniu organizatorzy potwierdzają przyjęcie na rekolekcje!V Seminaryjny Spływ Kajakowy
· 12.07.2014 Drukuj
W tym roku po raz kolejny klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej zorganizowali spływ kajakowy, na który zaprosili młodzież męską. Ta wakacyjna wyprawa rozpoczęła się w niedzielę 6 lipca br. w gmachu Seminarium. W poniedziałek rano – relacjonuje kl. Paweł Rybka, tegoroczny organizator spływu - przyjechaliśmy do miejscowości Zielkowo, by tam oczekiwać na kajaki i rozpocząć wspólne płynięcie po rzece Drwęcy. Zmagania z wiosłowaniem zakończyliśmy trzeciego dnia – w środę, w Brodnicy. Każdy z uczestników, oprócz dużego bagażu, zabrał ze sobą ogromny ładunek dobrego humoru, żartu i chęci do pokonywania wodnych kilometrów. Trzeba było też nie lada wysiłku i zwinności, by pokonać czekające na nas codzienne odcinki wraz z ich przeszkodami. W tym roku jednak nie było ich tak wiele, jak poprzednimi laty...

Tegoroczny – piąty już – spływ kajakowy, zresztą jak i wcześniejsze, miał na celu, obok wspólnego spędzenia czasu na wodzie, także pogłębienie naszej wiary – nowe odnalezienie Boga i zbliżenie się do Niego. Dokonywało się to poprzez kontakt z pięknem przyrody, zamyślenie nad słowem Pana, codzienną Eucharystię czy pracę w grupach – dzielenie się swoimi przemyśleniami. Podczas tych spotkań, przypominaliśmy sobie cztery podstawowe prawdy życia duchowego: (1) Bóg miłuje mnie i ma dla mego życia wspaniały plan; (2) Człowiek jest grzeszny i w konsekwencji oddzielony od Boga. Z tego powodu nie mogę znać ani przeżywać Bożej miłości i Bożego planu dla mojego życia; (3) Jezus Chrystus jest jedynym Bożym rozwiązaniem problemu grzechu i winy człowieka. Przez Niego mogę poznać Bożą miłość i Boży plan dla mojego życia; (4) Należy więc osobiście przyjąć Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i Pana. Wtedy dopiero mogę poznać Bożą miłość, Boży plan i przeżywać je jako wyraz troski Boga.

W poznawaniu Bożej miłości oraz w wielu innych sprawach pomagał nam ks. dr Michał Adamczyk – Prefekt naszego Seminarium. W tej specyficznej formacji pomagali mu ks. Maciej Kozłowski i dk. Arkadiusz Napierała, zaś nad pracą w grupach oraz nad innymi zadaniami czuwali klerycy: Paweł Białczyk, Paweł Rybka, Mikołaj Bieliński i Igor Wichrowski. Dzięki Nim z pewnością łatwiej było zmagać się z problemami, które każdy człowiek nosi w swoim sercu. Na wodzie całą naszą wyprawą dowodził Mirosław Juszczyk - instruktor kajakarstwa, wraz z ratownikami WOPR - Oskarem Demczyną, Patrykiem Falkowskim oraz z ratownikiem Medycznym - Sławomirem Wilczewskim.

Z tej przygody wszyscy wróciliśmy cali i zdrowi, o wrażeniach każdy mógłby opowiadać godzinami.... DO ZOBACZENIA ZA ROK!
Zapraszamy do galerii zdjęć
Pożegnanie Księdza Rektora
· 01.07.2014 Drukuj
Pożegnanie Księdza RektoraW środę 18 czerwca po odmówieniu litanii do świętego Józefa w seminaryjnej kaplicy Ksiądz Rektor Wojciech Szukalski ogłosił naszej wspólnocie, iż Ksiądz Biskup z dniem 1 lipca 2014 roku mianuje Go proboszczem w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzozie, co związane jest z jego ustąpieniem z obecnej funkcji Rektora. Posługę Rektora Wyższego Seminarium Duchownego im. bł. bp Michała Kozala pełnił przez 10 lat – od początku istnienia Diecezji Bydgoskiej. Wprowadzenie w urząd proboszcza odbędzie się dnia 6 lipca.

Nowym Rektorem został mianowany Ks. dr Marcin Puziak, dotychczasowy ojciec duchowny.

Z dniem 1 lipca przybędzie do naszej wspólnoty nowo-mianowany ojciec duchowny Ks. Aleksander Kozakowski, wcześniej wikariusz w parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy.

Jako Wspólnota Seminaryjna chcemy bardzo podziękować Księdzu Rektorowi za trud naszego wychowania, wszelką pomoc i rozmowy, a nadto za ukazywanie nam swoim życiem Jezusa Chrystusa.
40-lecie święceń kapłańskich o. Zygmunta Zaborowskiego
· 18.06.2014 Drukuj
40-lecie święceń kapłańskich o. Zygmunta ZaborowskiegoW Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 8 czerwca 2014 r., ojciec duchowny naszego WSD, ks. Zygmunt Zaborowski, obchodził swój Rubinowy Jubileusz Kapłaństwa. Dokładnie czterdzieści lat temu Jubilat otrzymał w Katedrze Gnieźnieńskiej święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Lucjana Bernackiego.

Głównym punktem uroczystości była dziękczynna modlitwa, na którą ks. Zygmunt zaprosił naszego ordynariusza, biskupa Jana Tyrawę oraz bpa Bogdana Wojtusia z Gniezna, kapłanów, moderatorów i kleryków naszego seminarium oraz osoby świeckie, które w szczególny sposób wspierały kapłańską działalność ks. Zygmunta w tych czterdziestu latach kapłańskiego posługiwania Ludowi Bożemu w Polsce i w Rosji.

Nasi bracia klerycy, kierując się wdzięcznością wobec o. Zygmunta, jako wprowadzenie do Mszy św., przedstawili piękną scenkę powołaniową, zatytułowaną: „Zraniony Pasterz”. Poruszyli nią serca wszystkich przybyłych na uroczystość gości. Warto także zauważyć, że ks. bp Bogdan Wojtuś, który przewodniczył Eucharystii, wypowiedział pod adresem Jubilata godną rozważenia opinię, że wszędzie tam, gdzie Jubilat był posłany z Jezusową misją, pojawiały się powołania do kapłaństwa i zakonów męskich i żeńskich. Po Mszy św. był uroczysty obiad i, rzecz oczywista, życzenia.

Ojcu Zygmuntowi życzymy obfitości darów Ducha Świętego oraz wytrwałości w codziennym wypełnianiu swojego, kapłańskiego powołania.
stat4u
   SZUKAJ


  KALENDARZ
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
  Co nas czeka w tym roku?

   SŁOWO NA DZISIAJ
  Czytania Mszalne
   NASZE WSPÓLNOTY
  Rycerstwo Niepokalanej
  Grupa Modlitewna
    Ojca Pio

  Koło Teologiczne
  Ognisko Misyjne
  Koło Caritas
  Schola Seminaryjna
  Zespół Seminaryjny
   NASZE INICJATYWY
  Kurs Ceremoniarzy Parafialnych
  Rekolekcje Powołaniowe
  Seminaryjny Spływ Kajakowy
  Sport w Seminarium
  Wolontariat przy ruchu
   „Wiara i Światło”

  Wolontariat na oddziale
    onkologii dziecięcej


   Galeria zdjęć
   LOSOWY CYTAT


2012 © Design by Paweł Rybka | Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. bpa Michała Kozala w Bydgoszczy. | Wszelkie prawa zastrzeżone.