Prezentacje

Akolitat - 05.04.2014
· 15.04.2014 Drukuj
W sobotę IV tygodnia Wielkiego Postu (5 kwietnia 2014) Jego Ekscelencja ksiądz biskup Jan Tyrawa udzielił posługi akolitatu sześciu Alumnom naszego bydgoskiego seminarium. Posługę przyjęli: Paweł Białczyk, Maciej Biegun, Jarosław Kałdan, Szymon Lewandowski, Adam Stachowiak i Tomasz Wołoszynowski.

Tym sześciu klerykom zostaje powierzone nowe szczególne zadanie związane z tą posługą. Mają oni wspierać przez swoją ofiarną służbę prezbiterium Kościoła Bydgoskiego w rozdawaniu Komunii Świętej oraz w zanoszeniu Jej do tych, którzy ze względu na swój stan zdrowia, nie mogą brać czynnego udziału w Eucharystii.

Ksiądz Biskup podczas homilii wygłoszonej przed ołtarzem Matki Bożej Pięknej Miłości w Katedrze Bydgoskiej, przestrzegał wszystkich zgromadzonych w Świątyni, aby wystrzegali się dwóch rzeczy: osądu i zemsty. Przed nowo ustanowionymi Akolitami postawił jedno trudne wyzwanie, z którym przez całe życie będą musieli się zmierzyć - odpowiedzialność. Na koniec Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej zachęcił ich, by coraz bardziej zgłębiali tajemnicę Eucharystii, aby ona przeniknęła ich całe życie.

Dwa dni wcześniej przed udzieleniem posługi, nowo ustanowieni Akolici, udali się wraz z Ojcem Duchownym, ks. dr Zygmuntem Zaborowskim, na dzień skupienia przed tron Matki Bożej Bolesnej w Licheniu, by tam wspólnie przygotować się pod kątemduchowym do tego ważnego wydarzenia w ich życiu, do nowego zadania, które będą wypełniać we wspólnocie Kościoła.

Po zakończonej Przenajświętszej Ofierze, wszyscy zgromadzeniu złożyli gratulacje nowym Akolitom, życząc im wytrwałości w pełnieniu tej odpowiedzialnej funkcji oraz pełnego pokoju i radości oddania się Chrystusowi na dalszy czas formacji.
Zaproszenie Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej
· 30.03.2014 Drukuj

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej zaprasza na VIII Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej, które odbędzie się w Seminarium w dniach 2-4 maja 2014 roku.

Ks. dr L. Bilicki - Homilia: W krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka
· 09.03.2014 Drukuj
Ex universa
· 16.12.2013 Drukuj
Egzamin Ex universa teologia stanowi podsumowanie studiów teologicznych z zakresu teologii dogmatycznej, teologii moralnej i Pisma Świętego. W ostatnim roku formacji seminaryjnej, klerycy roku VI mają wykazać się także wiedzą teologiczną.

Dnia 10 grudnia 2013 r. Klerycy roku VI dzielili się zdobytą wiedzą z zakresu teologii dogmatycznej, teologii moralnej i Pisma Świętego przed 5-osobową komisją, w której zasiedli: ks. bp Jan Tyrawa, rektor seminarium – ks. Wojciech Szukalski, ks. Maciej Olczyk, ks. Sławomir Bromberek, ks. prefekt Michał Adamczyk.

Podsumowując ów intelektualny dyskurs można wysnuć jeden wniosek: potrzebę zgłębiania i eksplikacji teologii w sposób permanentny i usystematyzowany. Trzeba również tym, czego udało się nauczyć, żyć, przemieniając wszystko modlitwą.
Spotkanie Rodziców Alumnów roku I
· 07.12.2013 Drukuj
W niedzielę 1 grudnia 2013 roku gościliśmy w naszym seminarium Rodziców Alumnów roku pierwszego. Spotkanie zapoczątkowała Eucharystia w kaplicy seminaryjnej. Rodzice, bezpośrednio po Mszy świętej, zostali zaproszeni do pokoi kleryckich na poczęstunek. Podczas tychże spotkań Alumni mieli okazję porozmawiać ze swoimi Rodzicami i podzielić się wrażeniami z dwóch pierwszych miesięcy spędzonych w naszej wspólnocie. Kolejnym punktem tego dnia było wspólne spotkanie w auli, gdzie Klerycy przedstawili swoich Rodziców, księży Moderatorów i siebie. Po prezentacji udaliśmy się do kaplicy, gdzie odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański. Po modlitwie nastąpiło spotkanie Rodziców z Moderatorami.

Po obiedzie Klerycy oprowadzali Rodziców po gmachu seminarium, lub wyszli z Nimi na spacer. O godzinie 15.00, po raz kolejny, spotkaliśmy się w kaplicy, aby odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Prosto z kaplicy Rodzice udali się na ostatnie już tego dnia spotkanie z Moderatorami. Zakończenie dnia miało miejsce w sercu naszego budynku – w kaplicy, gdzie uczestniczyliśmy całą wspólnotą w Nieszporach. Dzień uważamy za bardzo udany i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie z naszymi Rodzicami.

Ni Po Wt Śr Cz Pi So
  Co nas czeka w tym roku?

Koło Teologiczne
  Kurs Ceremoniarzy Parafialnych