Święcenia diakonatu
· 21.05.2015 Drukuj
Święcenia diakonatuW święto św. Andrzeja Boboli, 16.05.2015 r., w katedrze bydgoskiej czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej otrzymało z rąk Ks. Jana Tyrawy święcenia diakonatu. Biskup Ordynariusz w homilii powiedział, że „misja jest trudna, z jednej strony dobra dla człowieka, a z drugiej niemożliwa do wymyślenia przez człowieka i wymaga wiary i zaufania Bogu. (…) Ten trud jest jednocześnie słodki i lekki, o czym zapewniał Jezus Chrystus swoich uczniów (…), ale jedynie wówczas kiedy właśnie przeniknie się ową mądrość, że to co Chrystus objawia [tego] świat nie poznał.”

Nowo wyświęconym diakonom: Pawłowi Białczykowi, Szymonowi Lewandowskiemu, Tomaszowi Wołoszynowskiemu i Adamowi Stachowiakowi życzymy tego, aby z każdym dniem jeszcze bardziej upodabniali do Jezusa Chrystusa, Wiecznego Kapłana.
Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej
· 25.04.2015 Drukuj
Zmarła mama o. Aleksandra Kozakowskiego
· 21.04.2015 Drukuj
W imieniu wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej pragniemy wyrazić nasze współczucie z powodu odejścia do Pana śp. Wiesławy Kozakowskiej - mamy naszego ojca duchownego ks. Aleksandra.

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie...
Akolitat
· 29.03.2015 Drukuj
AkolitatKlerycy Marcin Chrostowski, Marcin Kucharczyk, Bartłomiej Kozłowski, Paweł Rybka oraz Patryk Styba przyjęli w sobotę 21.03.2015 roku podczas Mszy świętej o godz. 12.00 w bydgoskiej katedrze z rąk Księdza Biskupa Jana Tyrawy posługę akolitatu. Ordynariusz w homilii mówił, iż „Bóg nie nakazuje człowiekowi niczego, co jednocześnie nie byłoby dobre samo z siebie, samo w sobie. Tym się charakteryzują te wartości, które nazywamy (…) chrześcijańskimi.” Alumni włączeni do grona akolitów otrzymali zadanie wspierania prezbiterów i diakonów w karmieniu ludzi Jezusem Eucharystycznym.

Życzymy naszym braciom, aby całym sobą nieśli wszystkim ludziom Jezusa Chrystusa tak, aby Ci mogli po ich spotkaniu powiedzieć: „Przybliżyło się do nas Królestwo Niebieskie.”(Por. Łk 10,9).
Lektorat
· 07.03.2015 Drukuj
LektoratW dniu 28 lutego 2015 roku klerycy Stanisław Gajek oraz Marcin Szuster zostali ustanowieni lektorami. Nasi bracia z roku III przyjęli tę posługę z rąk Księdza Biskupa Jana Tyrawy podczas Mszy św. w katedrze o godz. 12:00. W homilii ordynariusz naszej diecezji dokonał „swoistego porównania” przygotowujących się do kapłaństwa do Żołnierzy Wyklętych. Stwierdził, iż „tylko z jednego punktu widzenia owo bezinteresowne szaleństwo, owa bezinteresowna wierność (…) jest wytłumaczalna. W odniesieniu do Boga. To znaczy do tej rzeczywistości, która taki właśnie ma charakter, absolutny, niezmienny, a jednocześnie dobry. (…) To owo dobro pociąga człowieka i karze mu ryzykować łącznie z ofiarą własnego życia. Owo dobro, które jest po tamtej stronie tej Bożej, tej transcendentnej.”

Pamiętajmy o nowo ustanowionych lektorach w naszych codziennych modlitwach, aby nigdy nie ustało w nich pragnienie głębszego poznawania Jezusa Chrystusa.