Kandydatura
· 25.11.2014 Drukuj
Kandydatura15 listopada 2014 roku o godz. 8.00 podczas Mszy Świętej w katedrze bydgoskiej zostali włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu: Paweł Białczyk, Maciej Biegun, Szymon Lewandowski, Adam Stachowiak i Tomasz Wołoszynowski. Ks. Biskup Jan Tyrawa w homilii nawiązał do fragmentu z trzeciego Listu św. Jana mówiąc, iż wykonywanie powinności „prozy życia” ma służyć umiłowaniu wspólnoty Kościoła. Następnie klerycy wyrazili przed całym zgromadzeniem liturgicznym gotowość przyjęcia święceń, Ordynariusz zaś przyjął te zobowiązania i udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.
Spotkanie Młodzieży Męskiej
· 25.11.2014 Drukuj

Inauguracja Roku Akademickiego 2014/2015
· 19.11.2014 Drukuj
„Ci wszyscy, którzy nie słuchają Słowa Bożego (…) są narażeni na odejście, ale nie za daleko. (…) Nie potrafią unieść tego, co ich na tej obczyźnie czeka i dlatego prędzej, czy później powrócą. I biada Wam, gdybyście nie byli przygotowani na ten powrót.” Te słowa skierował Ksiądz Biskup Jan Tyrawa do wiernych zgromadzonych 11 października 2014 roku o godz. 10:00 w katedrze bydgoskiej na Mszy św. rozpoczynającej rok formacyjny 2014/15. Była to pierwsza wspólna inauguracja Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego oraz Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej. Po Eucharystii wszyscy udali się do auli seminaryjnej, gdzie podczas gali otwarcia Ksiądz Biskup odznaczył byłego Rektora WSD Diecezji Bydgoskiej Ks. Wojciecha Szukalskiego medalem za zasługi w naszej diecezji. Wykład inauguracyjny pt. „Formacja przyszłych kapłanów w czasach współczesnych” wygłosił Ks. Prałat Ryszard Selejdak z Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o alumnach z roku I, dla których ten dzień był z pewnością szczególnym.
V Seminaryjny Spływ Kajakowy
· 12.07.2014 Drukuj
W tym roku po raz kolejny klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej zorganizowali spływ kajakowy, na który zaprosili młodzież męską. Ta wakacyjna wyprawa rozpoczęła się w niedzielę 6 lipca br. w gmachu Seminarium. W poniedziałek rano – relacjonuje kl. Paweł Rybka, tegoroczny organizator spływu - przyjechaliśmy do miejscowości Zielkowo, by tam oczekiwać na kajaki i rozpocząć wspólne płynięcie po rzece Drwęcy. Zmagania z wiosłowaniem zakończyliśmy trzeciego dnia – w środę, w Brodnicy. Każdy z uczestników, oprócz dużego bagażu, zabrał ze sobą ogromny ładunek dobrego humoru, żartu i chęci do pokonywania wodnych kilometrów. Trzeba było też nie lada wysiłku i zwinności, by pokonać czekające na nas codzienne odcinki wraz z ich przeszkodami. W tym roku jednak nie było ich tak wiele, jak poprzednimi laty...

Tegoroczny – piąty już – spływ kajakowy, zresztą jak i wcześniejsze, miał na celu, obok wspólnego spędzenia czasu na wodzie, także pogłębienie naszej wiary – nowe odnalezienie Boga i zbliżenie się do Niego. Dokonywało się to poprzez kontakt z pięknem przyrody, zamyślenie nad słowem Pana, codzienną Eucharystię czy pracę w grupach – dzielenie się swoimi przemyśleniami. Podczas tych spotkań, przypominaliśmy sobie cztery podstawowe prawdy życia duchowego: (1) Bóg miłuje mnie i ma dla mego życia wspaniały plan; (2) Człowiek jest grzeszny i w konsekwencji oddzielony od Boga. Z tego powodu nie mogę znać ani przeżywać Bożej miłości i Bożego planu dla mojego życia; (3) Jezus Chrystus jest jedynym Bożym rozwiązaniem problemu grzechu i winy człowieka. Przez Niego mogę poznać Bożą miłość i Boży plan dla mojego życia; (4) Należy więc osobiście przyjąć Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i Pana. Wtedy dopiero mogę poznać Bożą miłość, Boży plan i przeżywać je jako wyraz troski Boga.

W poznawaniu Bożej miłości oraz w wielu innych sprawach pomagał nam ks. dr Michał Adamczyk – Prefekt naszego Seminarium. W tej specyficznej formacji pomagali mu ks. Maciej Kozłowski i dk. Arkadiusz Napierała, zaś nad pracą w grupach oraz nad innymi zadaniami czuwali klerycy: Paweł Białczyk, Paweł Rybka, Mikołaj Bieliński i Igor Wichrowski. Dzięki Nim z pewnością łatwiej było zmagać się z problemami, które każdy człowiek nosi w swoim sercu. Na wodzie całą naszą wyprawą dowodził Mirosław Juszczyk - instruktor kajakarstwa, wraz z ratownikami WOPR - Oskarem Demczyną, Patrykiem Falkowskim oraz z ratownikiem Medycznym - Sławomirem Wilczewskim.

Z tej przygody wszyscy wróciliśmy cali i zdrowi, o wrażeniach każdy mógłby opowiadać godzinami.... DO ZOBACZENIA ZA ROK!
Pożegnanie Księdza Rektora
· 01.07.2014 Drukuj
Pożegnanie Księdza RektoraW środę 18 czerwca po odmówieniu litanii do świętego Józefa w seminaryjnej kaplicy Ksiądz Rektor Wojciech Szukalski ogłosił naszej wspólnocie, iż Ksiądz Biskup z dniem 1 lipca 2014 roku mianuje Go proboszczem w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzozie, co związane jest z jego ustąpieniem z obecnej funkcji Rektora. Posługę Rektora Wyższego Seminarium Duchownego im. bł. bp Michała Kozala pełnił przez 10 lat – od początku istnienia Diecezji Bydgoskiej. Wprowadzenie w urząd proboszcza odbędzie się dnia 6 lipca.

Nowym Rektorem został mianowany Ks. dr Marcin Puziak, dotychczasowy ojciec duchowny.

Z dniem 1 lipca przybędzie do naszej wspólnoty nowo-mianowany ojciec duchowny Ks. Aleksander Kozakowski, wcześniej wikariusz w parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy.

Jako Wspólnota Seminaryjna chcemy bardzo podziękować Księdzu Rektorowi za trud naszego wychowania, wszelką pomoc i rozmowy, a nadto za ukazywanie nam swoim życiem Jezusa Chrystusa.

Ni Po Wt Śr Cz Pi So
  Co nas czeka w tym roku?