Nabór kandydatów do seminarium duchownego
· 22.06.2016 Drukuj

Informujemy, że rozpoczął się czas przyjmowania kandydatów zamierzających wstąpić do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.

Z racji afiliacji do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pierwsza tura naboru trwać będzie do 9 lipca. Jednak, ponieważ okres wakacji jest dla wielu młodych ludzi czasem podejmowania ważnych decyzji, przyjmować będziemy kandydatów aż do 29 sierpnia włącznie (w ramach drugiego naboru).

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki powinien wykonać kandydat, jest osobiste zgłoszenie się (nr kontaktowy: 696-784-228) w celu umówienia na spotkanie z księdzem moderatorem.

Informacje dotyczące dokumentów wymaganych przez WSD można w zakładce „Kandydat".

Od dnia 1 czerwca została otwarta i udostępniona baza Internetowej Rekrutacji UAM (http://www.amu.edu.pl) dla kandydatów na studia teologiczne, specjalność kapłańska. Dla pierwszej tury naboru jej zamknięcie nastąpi 10 lipca. Egzamin wstępny odbędzie się w dniach 11 lipca na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Szczegóły na temat wymaganych formalności dotyczących studiów, znajdują się na stronie internetowej wydziału.
Święcenia prezbiteratu
· 01.06.2016 Drukuj
Święcenia prezbiteratuW sobotę 21.05.2016 r. we wspomnienie św. Jana Nepomucena ks. bp Jan Tyrawa wyświęcił nowych kapłanów: ks. Pawła Białczyka, ks. Marcina Chrostowskiego, ks. Adama Stachowiaka oraz ks. Tomasza Wołoszynowskiego. Podczas Mszy Świętej o godz. 10.00 w bydgoskiej katedrze Ordynariusz w homilii powiedział do neoprezbiterów, iż przyjmują święcenia kapłańskie, aby głosić Słowo Boże z mocą, czyli w Duchu Świetym, gdyż tylko wtedy jest ono „zdolne zrodzić w słuchaczach wiarę.” Podkreślił również wymaganie wierności Chrystusowi, ale i Kościołowi, o której to dzisiaj bardzo często się zapomina.

Pamiętajmy w modlitwie zarówno o księżach neoprezbiterach, aby każdego dnia upodabniali się coraz bardziej do Chrystusa, jak i osobach powołanych do życia kapłańskiego.

Święcenia diakonatu
· 20.05.2016 Drukuj
Święcenia diakonatuW sobotę 7.05.2016 r. podczas Mszy Świętej w bydgoskiej katedrze o godz. 10.00 zostali wyświęceni na diakonów Maciej Biegun, Bartłomiej Brzeziński, Marcin Kucharczyk, Bartłomiej Kozłowski, Paweł Rybka oraz Patryk Styba. Podczas homilii ks. bp Jan Tyrawa pytał każdego z nich czy wiedzą co to znaczy, że Jezus jest Mesjaszem, gdyż to do nich będzie należało przekonywanie o tym ludzi, do których będą posłani. Podkreślił, że „Apollos to wiedział i to właśnie sprawiło, że w przynajmniej w swoich początkach chrześcijaństwo tak bardzo się rozszerzało.”
Nowo wyświęconym księżom diakonom życzymy obfitości darów Ducha Świętego oraz tego, aby w każdym podejmowanym przez nich działaniu uwielbiony był Jezus Chrystus.
XVI Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej
· 16.04.2016 Drukuj

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej zaprasza na XVI Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej, które odbędzie się w Seminarium w dniach 1-3 maja 2016 roku.

Akolitat
· 01.04.2016 Drukuj
AkolitatW sobotę 5.03.2016 r. podczas Mszy Świętej w bydgoskiej katedrze o godz. 12.00 posługę akolitatu z rąk ks. biskupa Jana Tyrawy przyjęli kl. Stanisław Gajek oraz kl. Marcin Szuster. Ordynariusz naszej diecezji powiedział do nowo ustanowionych akolitów, że „kapłańskie życie będzie miało o tyle sens o ile [podejmiecie] wezwanie nowej ewangelizacji, wyrywania człowieka z tego mniemania o dobrym stanie swojej sytuacji. (...) Tylko w ten czas będziecie zdolni pokazać prawdę o Bożym miłosierdziu, które jest większe niż każdy grzech.”

Prośmy Pana o udzielenie Swojego błogosławieństwa naszym braciom i pamiętajmy o nich w naszych codziennych modlitwach.