Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. bp. Michała Kozala w Bydgoszczy
   NAWIGACJA
    KANDYDAT
  Rozeznawanie powołania
  Warunki przyjęcia
  Modlitwa o rozeznanie
    drogi powołania

    MEDIA
   Czasopismo SEMEN
   Prezentacje
   Modlitwy
   Galeria zdjęć   AKTUALNOŚCI
Akolitat - 05.04.2014
· 15.04.2014 Drukuj
W sobotę IV tygodnia Wielkiego Postu (5 kwietnia 2014) Jego Ekscelencja ksiądz biskup Jan Tyrawa udzielił posługi akolitatu sześciu Alumnom naszego bydgoskiego seminarium. Posługę przyjęli: Paweł Białczyk, Maciej Biegun, Jarosław Kałdan, Szymon Lewandowski, Adam Stachowiak i Tomasz Wołoszynowski.

Tym sześciu klerykom zostaje powierzone nowe szczególne zadanie związane z tą posługą. Mają oni wspierać przez swoją ofiarną służbę prezbiterium Kościoła Bydgoskiego w rozdawaniu Komunii Świętej oraz w zanoszeniu Jej do tych, którzy ze względu na swój stan zdrowia, nie mogą brać czynnego udziału w Eucharystii.

Ksiądz Biskup podczas homilii wygłoszonej przed ołtarzem Matki Bożej Pięknej Miłości w Katedrze Bydgoskiej, przestrzegał wszystkich zgromadzonych w Świątyni, aby wystrzegali się dwóch rzeczy: osądu i zemsty. Przed nowo ustanowionymi Akolitami postawił jedno trudne wyzwanie, z którym przez całe życie będą musieli się zmierzyć - odpowiedzialność. Na koniec Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej zachęcił ich, by coraz bardziej zgłębiali tajemnicę Eucharystii, aby ona przeniknęła ich całe życie.

Dwa dni wcześniej przed udzieleniem posługi, nowo ustanowieni Akolici, udali się wraz z Ojcem Duchownym, ks. dr Zygmuntem Zaborowskim, na dzień skupienia przed tron Matki Bożej Bolesnej w Licheniu, by tam wspólnie przygotować się pod kątemduchowym do tego ważnego wydarzenia w ich życiu, do nowego zadania, które będą wypełniać we wspólnocie Kościoła.

Po zakończonej Przenajświętszej Ofierze, wszyscy zgromadzeniu złożyli gratulacje nowym Akolitom, życząc im wytrwałości w pełnieniu tej odpowiedzialnej funkcji oraz pełnego pokoju i radości oddania się Chrystusowi na dalszy czas formacji.
Zaproszenie Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej
· 30.03.2014 Drukuj

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej zaprasza na VIII Weekendowe Spotkanie Młodzieży Męskiej, które odbędzie się w Seminarium w dniach 2-4 maja 2014 roku.

Więcej…
Ks. dr L. Bilicki - Homilia: W krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka
· 09.03.2014 Drukuj
Ex universa
· 16.12.2013 Drukuj
Egzamin Ex universa teologia stanowi podsumowanie studiów teologicznych z zakresu teologii dogmatycznej, teologii moralnej i Pisma Świętego. W ostatnim roku formacji seminaryjnej, klerycy roku VI mają wykazać się także wiedzą teologiczną.

Dnia 10 grudnia 2013 r. Klerycy roku VI dzielili się zdobytą wiedzą z zakresu teologii dogmatycznej, teologii moralnej i Pisma Świętego przed 5-osobową komisją, w której zasiedli: ks. bp Jan Tyrawa, rektor seminarium – ks. Wojciech Szukalski, ks. Maciej Olczyk, ks. Sławomir Bromberek, ks. prefekt Michał Adamczyk.

Podsumowując ów intelektualny dyskurs można wysnuć jeden wniosek: potrzebę zgłębiania i eksplikacji teologii w sposób permanentny i usystematyzowany. Trzeba również tym, czego udało się nauczyć, żyć, przemieniając wszystko modlitwą.
Spotkanie Rodziców Alumnów roku I
· 07.12.2013 Drukuj
W niedzielę 1 grudnia 2013 roku gościliśmy w naszym seminarium Rodziców Alumnów roku pierwszego. Spotkanie zapoczątkowała Eucharystia w kaplicy seminaryjnej. Rodzice, bezpośrednio po Mszy świętej, zostali zaproszeni do pokoi kleryckich na poczęstunek. Podczas tychże spotkań Alumni mieli okazję porozmawiać ze swoimi Rodzicami i podzielić się wrażeniami z dwóch pierwszych miesięcy spędzonych w naszej wspólnocie. Kolejnym punktem tego dnia było wspólne spotkanie w auli, gdzie Klerycy przedstawili swoich Rodziców, księży Moderatorów i siebie. Po prezentacji udaliśmy się do kaplicy, gdzie odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański. Po modlitwie nastąpiło spotkanie Rodziców z Moderatorami.

Po obiedzie Klerycy oprowadzali Rodziców po gmachu seminarium, lub wyszli z Nimi na spacer. O godzinie 15.00, po raz kolejny, spotkaliśmy się w kaplicy, aby odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Prosto z kaplicy Rodzice udali się na ostatnie już tego dnia spotkanie z Moderatorami. Zakończenie dnia miało miejsce w sercu naszego budynku – w kaplicy, gdzie uczestniczyliśmy całą wspólnotą w Nieszporach. Dzień uważamy za bardzo udany i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie z naszymi Rodzicami.
stat4u
   SZUKAJ


  KALENDARZ
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
  Co nas czeka w tym roku?

   SŁOWO NA DZISIAJ
  Czytania Mszalne
   NASZE WSPÓLNOTY
  Rycerstwo Niepokalanej
  Grupa Modlitewna
    Ojca Pio

  Koło Teologiczne
  Ognisko Misyjne
  Koło Caritas
  Schola Seminaryjna
  Zespół Seminaryjny
   NASZE INICJATYWY
  Kurs Ceremoniarzy Parafialnych
  Rekolekcje Powołaniowe
  Seminaryjny Spływ Kajakowy
  Sport w Seminarium
  Wolontariat przy ruchu
   „Wiara i Światło”

  Wolontariat na oddziale
    onkologii dziecięcej


   Galeria zdjęć
   LOSOWY CYTAT


2012 © Design by Paweł Rybka | Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. bpa Michała Kozala w Bydgoszczy. | Wszelkie prawa zastrzeżone.